Üroloji Hangi Hastalıklara Bakar?

Üroloji bölümü, idrar sistemi ve erkek üreme sistemiyle ilgili çeşitli hastalıkların teşhis, tedavi ve yönetimiyle ilgilenir. Aşağıda üroloji bölümünün ilgilendiği bazı hastalıklar bulunmaktadır:

 1. Böbrek Hastalıkları: Böbrek taşları, böbrek enfeksiyonları, böbrek tümörleri, böbrek yetmezliği gibi böbreklerle ilgili hastalıklar.

 2. Mesane Hastalıkları: İdrar yolu enfeksiyonları, mesane taşları, mesane kanseri, mesane prolapsusu (sarkması), mesane kasılmaları gibi mesaneyle ilgili hastalıklar.

 3. Üretra Hastalıkları: Üretra daralması, üretra enfeksiyonları, üretra tümörleri gibi üretra (idrar yolunun dışarıya açıldığı kısım) hastalıkları.

 4. Prostat Hastalıkları: Prostat büyümesi (benign prostat hiperplazisi), prostat kanseri, prostat enfeksiyonları gibi prostatla ilgili hastalıklar.

 5. Testis Hastalıkları: Testis kanseri, testis enfeksiyonları, testis torsiyonu, testis iltihaplanmaları gibi testislerle ilgili hastalıklar.

 6. Penis Hastalıkları: Penis kanseri, penis enfeksiyonları, erektil disfonksiyon (sertleşme sorunları), penis eğriliği (Peyronie hastalığı) gibi penisle ilgili hastalıklar.

 7. Erkek İnfertilitesi: Sperm sayısı ve kalitesi, sperm üretimi ve taşınması gibi erkek üreme sistemi sorunlarıyla ilgilenir.

 8. Ürolojik Kanserler: Böbrek kanseri, mesane kanseri, prostat kanseri, testis kanseri gibi ürolojik kanserlerin teşhis, tedavi ve takibi.

 9. Üriner İnkontinans: İdrar tutma güçlüğü veya idrar kaçırma sorunları.

 10. İdrar Yollarındaki Taşlar

 11. Üriner Sistemdeki Doğumsal Bozukluklar

 12. Üriner Sistem Travmaları gibi diğer ürolojik sorunla

Bu sadece bazı örneklerdir ve üroloji bölümü geniş bir yelpazedeki ürolojik hastalıkların teşhis, tedavi ve yönetimiyle ilgilenir. Herhangi bir ürolojik sorununuz olduğunda, üroloji doktoruna başvurmanız önerilir.

Böbrek Hastalıkları

Böbrek Hastalıkları

Böbrek hastalıkları nelerdir? Neden olur? Adları, isimleri, çeşitleri nelerdir? Nasıl anlaşılır? Nedenleri ve belirtileri nelerdir? İdrarda tahlilinde, kan tahlilinde çıkar mı? Ayak şişmesi, göz şişmesi, ağız kokusu yapar mı? Cinsellik nasıldır? Tedavisi nedir? Böbrek hastalıklarına hangi bölüm, hangi doktor bakar?

Devamını oku
Böbrek Üstü Bezi Hastalıkları

Böbrek Üstü Bezi Hastalıkları

Böbrek üstü bezi hastalıkları ya da Sürrenal bez, Adrenal bez hastalıkları nelerdir? Nasıl anlaşılır? Belirtileri nelerdir? Hangi bölüm bakar? Kanseri, yetmezliği, Cushing sendromu, Addison hastalığı ve diğer hastalıkları ile ilgili bilgiler.

Devamını oku
Mesane Hastalıkları

Mesane Hastalıkları

Mesane hastalıkları isimleri nelerdir? Belirtileri nelerdir? Tedavisi nedir? Hangi bölüm bakar? Hangi doktor bakar? Mesane kanseri, tümörü, iltihabı, sistit ve diğerleri...

Devamını oku
Penis Hastalıkları

Penis Hastalıkları

Penis hastalıkları nelerdir? İsimleri nedir? Penis hastalıklarının belirtileri nedir? Penis hastalıklarına hangi bölüm bakar? Penis kanseri, penis eğriliği, küçük penis, hipospadias, Peyroni hastalığı ve penisin diğer hastalıkları ile ilgili bilgiler.

Devamını oku
Prostat Hastalıkları

Prostat Hastalıkları

Prostat hastalıkları nelerdir? İsimleri nedir? Prostatın kaç çeşit hastalığı vardır? Belirtileri nedir? Nasıl tedavi edilir? Hangi doktor, Hangi bölüm bakar?

Devamını oku
Testis Hastalıkları

Testis Hastalıkları

Testis hastalıkları, isimleri, belirtileri ve nedenleri hakkında bilgiler. Testis iltihabı (orşit), testis torsiyonu, inmemiş testis, testis kanseri (tümörü), testis yaralanması ve diğer durumlar...

Devamını oku
Testis Torbası (Skrotum) Hastalıkları

Testis Torbası (Skrotum) Hastalıkları

Testis torbası hastalıkları ya da skrotum hastalıkları nelerdir? Sktorum derisinden kaynaklanan hastalıklar nelerdir? Hidrosel, varikosel, spermatosel nedir?

Devamını oku
Üretra Hastalıkları

Üretra Hastalıkları

Üretra hastalıkları nelerdir? Kadınlarda ve erkeklerde görülen üretra hastalıkları nelerdir? Üretra ya da idrar kanalının hastalıkları, belirtileri, nedenleri ve tedavisi...

Devamını oku
Üreter Hastalıkları

Üreter Hastalıkları

Üreter hastalıkları nedir? Belirtileri nedir? Nasıl tedavi edilir? Üreter daralması, kanseri, taşı, yaralanması, duolikasyonu, üreterosel ve diğer hastalıklar hakkında bilgiler.

Devamını oku